OkanTozun
23 Ağustos 1974 yılında Almanya’da doğdu. Mübadele ile Yunanistan’ın Girit adasından Balıkesir’in Erdek ilçesine gelen bir ailenin 3. kuşak üyelerindendir. İlk ve orta okul tahsilini Kocaeli Gebze Darıca’da tamamladı. Lise eğitimini Kadıköy Kenan Evren Anadolu Lisesinde tamamlayan Okan Tozun, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümüne girdi ve buradan mezun olmuştur. 1. Sınıf Sanayi Dalgıcı, Basınç Odası Operatörü, Off-Shore Adas  Part 3 (ADAS (Australian Diver Accreditation Scheme) uluslararası sanayi dalgıcı belgelerine sahiptir.

1994 – 1995 yılında merhum Kapt. Emre Omur beyefendi ile çalışmaya başlamış, aynı yıl TRT televizyonuna çekilen 25 bölümlük sualtı belgeselinde dalgıç – kameraman olarak görev almıştır. Emre Omur beyin dönem dönem hazırladığı belgesel ve projelerde aktif rol almıştır.

1995 yılında Ok-An Marin Genel Sualtı Hiz. San.Tic.Ltd.Şti.’ni kurmuş ve bu tarihe kadar yurt içi ve yurt dışı sayısız deniz inşaatı ve sualtı hizmetleri vermektedir.

2008 yılında İngiltere’de IMCA (IMCA – International Marine Contractors Association) Interdive  Institute’de Diver Medical Technical eğitimini başarı ile tamamlayarak ileri seviye dalış sağlık teknisyeni unvanını almıştır. Aynı ülkede acil yardım Emergency Medical Technicians  eğitimlerini tamamlamış, yurt içi ve yurt dışında çalışmalarına devam etmiştir.

Mezun olduğu İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi bölümünde zaman zaman sualtı kaynağı ve kesimi konusunda öğrencilere eğitimler vermiştir.

1999 Marmara depreminde, 2. günden itibaren kurtarma çalışmalarına ekip ve ekipman desteği ile bizzat katılmış, SABAH gazetesi ve ATV adına sualtı film ve fotoğraf çekimleri yapmıştır.

Uluslararası saygın gözetim ve sigorta şirketlerinin yetkili kıldığı sualtı teftiş ve sörvey yapabilir, belgelerine sahiptir. Ülkemizde meydana gelen gemi kazalarının pek çoğunda hasar tespit ile ilgili aktif rol almıştır. Dönem dönem çeşitli basın yayın organlarına, mahkemelere, özel şirketlere danışmanlık yapmış, belge film ve fotoğraf çekimleri ile destek sağlamıştır. Sualtı teknolojisi ile ilgili spesifik malzeme satışları ve kiralama hizmetleri vermektedir.

Pek çok sualtı konusu ile ilgili film ve belge arşivi bulunmaktadır. Bu belge ve arşivleri eğitim amaçlı kamu kurumları, özel okul, dernek, sivil toplum örgütleri ile paylaşmakta, denizin ve doğanın korunması, sevilmesi için katkılar sağlamaktadır.

Yıllardır, “deniz temiz” Turmepa derneğinin sponsorluğunu yaparak konunun önemini ve acili yetini anlatmaya çalışmaktadır. Bu konuda Turmepa tarafından teşekkür plaketi ile onurlandırılmıştır. 2008 yılında Anadolu’da yaşamları boyunca denizi hiç görmeyen okullarında başarılı 25 öğrencinin İstanbul’da deniz ile tanıştırılması projesini organize edenlerin içinde aktif olarak yer almıştır.

Yurt dışında,İngiltere, Almanya,  Hollanda, Bulgaristan, Romanya, Cezayir, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, gibi ülkelerde mesleği ile ilgili çalışmalarda bulunmuş ve bulunmaya da devam etmektedir. Dubai’ de çölde off road, İngiltere’de Range Rover G force off road sürüş teknikleri eğitimi almış ve etkinliklere katılmıştır. Halen aktif olarak off road ve profesyonel kara ve zıpkınla balık avı yapmaktadır. Kendi dizayn ettiği off road araçlar ile zaman zaman Anadolu’ nun sarp ve ıssız coğrafyasında, sürek avlarına katılmaktadır. Zaman zaman da Ege, Akdeniz coğrafyasında Girit mutfağının ünlü yabani otlarını toplamak için kaçamaklar yapmaktadır.

İşlerden arta kalan zamanını fotoğrafçılık ve görüntü avcılığı yaparak geçirmektedir.

Evli ve 8 yaşında Derin Nehir isminde kızı ve 6 yaşında Ali Deniz isminde oğlu bulunmaktadır. Paşa isminde saf kan Alman kurzhaar cinsi bir av köpeği bulunmaktadır.